تاریخچه ایده تولید "سامانه محاسباتی ماد"

مشتریان و فعالین صنعت درای وال، در زمان ارتباط با شرکت‌ها، فروشگاهها و یا دفاتر طراحی و پیمانکاری درای وال، انتظار دریافت اطلاعات فنی، اجرایی و مالی دقیق و شفاف از آن مجموعه را دارند،

ولی از یکطرف به دلیل: “تعدد ساختارها و محصولات درای وال و حجم عظیم اطلاعات فنی و اجرایی این ساختارها” و از طرف دیگر: “معدود بودن کارشناسان خبره فنی و اجرایی درای وال در کشور ما” باعث می گردد که در اکثر مواقع، برآوردها و محاسبات ارائه شده به مشتریان، فاصله زیادی با واقعیت داشته و لذا باعث وارد آمدن خسارتهای بسیار به “کارفرمایان یا پیمانکاران” گردد،

هدف ما در ابتدا تولید یک “دستیار مهندس جامع و هوشمند درای وال” با هدف افزایش دقت و سرعت خدمات رسانی مجموعه ما به مشتریان پروژه ها بود، ولی در ادامه با نیازسنجی های مختلف، به این نتیجه رسیدیم که قابلیت این سامانه بسیار فراتر از یک استفاده شخصی بوده و قابل ارائه به دیگران جهت رفع نیازهای مهمی از بازار درای وال می باشد، لذا با جمع آوری، تدوین و پیاده سازی کلیه اطلاعات فنی، اجرایی و قراردادی این بخش در طی ده سال، اقدام به “تولید سامانه محاسباتی درای وال” جهت “پردازش دقیق و سریع اطلاعات این حوزه” نمودیم.
نتیجه این فعالیت دانش بنیان، نرم افزاری منحصر به فرد و کاملا هوشمند، به صورت سامانه تحت وب آنلاین، برای “تعیین ساختار و آنالیز مصالح و دستمزد” برای سیستم های زیر می باشد:
 
– دیوارهای جداکننده داخلی
– دیوارهای پوششی داخلی
– سقفهای کاذب یکپارچه
– سقفهای کاذب مشبک
– سقفهای کاذب باکس و نورمخفی
 
در همه این سیستم ها، کاربران میتوانند بر اساس تخصص خود، از یکی از دو بخش:

اتوماتیک (مخصوص کاربران مبتدی تا حرفه ای) و یا دستی (مخصوص کاربران متخصص و حرفه ای) استفاده نمایند.

همچنین کلیه سیستم ها درچهار ورژن (نسخه) در دسترس کاربران می باشد:
 
– کاردان
– کاردان +
– کارشناس
– کارفرما

تعیین ساختار

سیستم یا ساختار “استاندارد و مقرون به صرفه” درای وال پروژه ما کدام است؟

اعمال استانداردهای فنی و اجرایی

درهنگام تعیین ساختار هرچقدر سیستم هوشمندتر و اطلاعات داده شده …

آنالیز مصالح و دستمزد

در طول زمان هرچه سامانه محاسباتی پیشرفت می‌کرد متوجه نیازهای بیشتری شدیم …

ارائه خروجی‌های فنی

بعد از تعیین ساختار مشتری به اطلاعات فنی نیاز دارد مثل ضخامت سیستم انتخابی‌اش…

نسخه های سامانه محاسباتی

نسخه‌ها در 3 سطح کاردان، کاردان + و کارشناس ارائه می‌شود.

نسخه کاردان

کاربران این نسخه دفاتر مهندسی، مهندسین، مشاورین، کارفرماها و متخصصین حرفه‌ای درای وال هستند. در این نسخه همه ورودی‌ها و بخش های غیرقابل دسترس نسخه ‌های قبلی به طور کامل در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

نسخه کاردان+

در تعریف این نسخه مجریان و کاربران آن افراد سرتیم (سراکیپ) هستند.

در این نسخه قسمت محاسبه دستی در اختیار کاربر قرار گرفته است ولی از 4 جدول خروجی‌های نهایی (که در بالا ذکر شد) فقط جداول آنالیز مصالح بدون پرت و آنالیز مصالح با پرت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

نسخه کارشناس

در تعریف مجریان و کاربران این سطح نصابان هستند.

نسخه کاردان (دمو) سامانه محاسباتی در حال حاضر به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است. در این سطح بخش‌ها به صورت ساده  در اختیار مشتری قرار می‌گیرد به طوری که زیاد درگیر ورودی‌ها نشود.

 

دقت سامانه محاسباتی چقدر است؟

این سامانه در ابتدای سال 1399 تکمیل گردید ولی در میانه سال 1400 به بهره برداری قطعی رسید. در این دوره 1 ساله سامانه به صورت آزمایشی تحت تست‌های مختلف قرار گرفت و ایرادات آن کاملا مرتفع گردید در حال حاضر ضریب خطای سامانه کمتراز 1% می‌باشد.

سامانه محاسباتی ماد برای چه کسانی کاربرد دارد؟

تعیین ساختار درای وال


هر طراح، کارفرما یا پیمانکار درای وال، در ابتدا می بایست بر اساس شرایط پروژه خود و نیز بر اساس استانداردهای تدوین شده درای وال، سیستم مورد نیاز را انتخاب نماید،

این انتخابها بر اساس “آیتم های فنی و اجراییمانند مقدار: “طول، عرض، مقاومت مکانیکی، مقاومت رطوبت، مقاومت حرق، مقاومت صوت، مقاومت حرارت و نوع کاربری، فضای قرارگیری و غیره” و همچنین “آیتم های قراردادی” مانند: “بیمه، مالیات بر درآمد، ارزش افزوده، حمل به پروژه، پرت مصالح، تخفیف، انبارداری، بسته بندی، سود فروش، سود نصب، هزینه های بالاسری و غیره” کاملا متفاوت از یکدیگر می باشند.

هر سیستم دارای یکسری ساختارهای زیر مجموعه و هر ساختار دارای محصولات متفاوت است.

لذا این سامانه به صورتی کاملا فراگیر طراحی گردیده است، به طوریکه کلیه کاربران شامل: “مشاوران، طراحان، کارفرمایان، پیمانکاران و مجریان صنعت ساختمان” در هر سطح از اطلاعات فنی و اجرایی نسبت به سیستم ها و ساختارهای درای وال می توانند از “ورژن (کاردان، کاردان+، کارشناس، کارفرما) یا بخش (اتوماتیک، دستی) به آسانی و تحت مراقبت هوشمند سامانه استفاده نمایند.

 

اعمال استانداردهای فنی و اجرایی

درهنگام تعیین ساختار هرچقدر سیستم هوشمندتر و اطلاعات داده شده به سیستم جزئی‌تر و کامل‌تر باشد در نتیجه خروجی، دقیق‌تر و خطا نزدیک صفر می‌شود.

سامانه محاسباتی ورودی‌های تعیین کننده را از کاربر می‌گیرد و آن‌ها را براساس استانداردهای درای وال شرکت کناف (که این استانداردها در ایران و آلمان تست شده‌اند) پردازش کرده و تعیین ساختار را انجام می‌دهد.

آنالیز مصالح و دستمزد

در طول زمان هرچه سامانه محاسباتی پیشرفت می‌کرد متوجه نیازهای بیشتری شدیم. یکی از مهمترین این نیازها این بود که در زمان آنالیز غیراتوماتیک معمولا قیمت بدون پرت محاسبه می‌شود. ( در محاسبه های غیراتوماتیک مقدار پرت در نظر گرفته نمیشود و فقط مقدار محصول براساس 1 مترمربع ساختار مورد نیاز حساب می‌شود.)

دو نوع پرت داریم : 1. پرت حمل  2. پرت مصرفی

پرت حمل محصول به پرت‌های زمان حمل از کارخانه تا فروشگاه، فروشگاه تا محل پروژه و از محل محل پروژه تا طبقات و پرت حمل برای اجرا گفته می‌شود.

پرت‌های حمل به طور دقیق قابل محاسبه نیست ولی سامانه محاسباتی پرت مصرفی را تا حد امکان در خیلی از محصولات به طور دقیق محاسبه کرده و در پانل و یا بتونه به صورت درصد حساب می‌کند.

سامانه محاسباتی آنالیز مصالح را در 4 جدول مجزا نمایش می‌دهد

  • آنالیز مصالح بدون پرت
  • آنالیز مصالح با پرت
  • قطعه ( پرت را به قطعه تبدیل می‌کند، مثلا وقتی از یک سازه 3 متری 2 متر نیاز داریم میگوید چند قطعه نیاز است.)
  • مشخصات فنی