معرفی، انواع، کاربرد، معایب و مزایا

دیوار پوششی

آنچه در این مقاله خواهید خواند... نمایش
slide-67ad4f8
slide-0a77d86
slide-b3d9708
slide-addf26c
slide-a98f40e
slide-b725fbd
slide-2218865
slide-506f2b2
slide-c437680

معرفی دیوار پوششی

دیوارهای پوششی ساختارهایی هستند که جهت تکمیل نازک کاری (جایگزین گچ وخاک- سفیدکاری)، اصلاح خصوصیات فیزیکی مانند عایق صوت یا حرارت، پوشش معماری و یا بازسازی سطوح دیوار های بنایی موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که در دو گروه بدون سـازه و یا با زیر سازی فلزی دسته بندی می شوند.

در این ساختار صفحات روکش دار گچی روی یک زیرسازی فلزی که به دیوار زمینه وصل شده است پیچ میشوند. فضای خالی بین صفحات و دیوار زمینه قسمت مناسبی برای نصب لایه عایق گرما و صوت می باشد.این نوع پوشش کاری راه مناسبی برای غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه مانند ناصافی دیوار است.
قرارا گرفتن تاسیسات و عایق در فضای خالی بین دیوار و لایه پوششی علاوه بر مسئله خوردگی و کاهش هزینه های مربوط به تعمیرات ، دسترسی به تاسیسات و تعمیرات و نگهداری در مرحله بهره برداری را آسان‌ترمیکند. نوع دیوارها از لحاظ ساختاری مشابه دیوار جدا کننده می باشد.

بااین تفاوت که پانل ها دریک سمت ساختار نصب می شوند . مزیت اصلی اساسی این نوع دیوار، عدم وابستگی به شرایط دیوار زمینه است.
این نوع پوشش زمانیکه اجرای ساختار باکد حریق مد نظر باشد ، فاصله تاسیساتی زیادی مورد نیاز باشد دیوار ناصاف وسست باشد ویا زمانیکه پوشش کاری باارتفاع بیش از3 متر مورد نظر باشد قابل استفاده می باشد. دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه در انواع مختلفی مانند W625, W626, W628, W629, W630 وجود دارد.

انواع دیوار پوششی

به طور کلی دیوارهای پوششی به دو دسته تقسیم می شوند:

دیوار پوششی​

دیوار بدون سازه

ساختارهای سریع و کارآمدی جهت بازسازی دیوارهای بنایی قدیمی، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری) و بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان ها می باشند. در این ساختار از یک لایه پانل گچی یا پانل مرکب (پانل گچی پوشش شده با لایه عایق) استفاده می شود. صفحات مذکور، بدون زیرسازی فلزی و به وسیله چسب خمیری مخصوصی به نام پرلفیکس (یا به وسیله بتونه درزگیر) مستقیما به دیوار زمینه متصل می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری و پوشش های دیگر را خواهد داشت.

2- دیوار پوششی با زیرسازی فلزی

این نوع دیوارهای کاذب به دو دسته تقسیم میشود:‌

دیوارهای پوششی با سازه متصل به دیوار زمینه

دیوار پوششی متصل به دیوار زمینه راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه، نظیر ناشاقولی و ناصافی دیوار و یا شرایط نامناسب جهت اتصال پرلفیکس (رطوبت، میزان جذب، آلودگی و ….) می باشد. به طور مثال با این روش می توان یک پوشش برای دیوارهای برشی بتنی (که پوشش با سایر اندودها بر روی آن دارای محدودیت است) ایجاد نمود. وجود فاصله آزاد میان صفحات و دیوار زمینه، فضای تاسیساتی مناسبی جهت نصب لایه عایق و عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، آن هم بدون نیاز به شیارزنی، ایجاد می نماید. با استفاده از این ساختار، پوشش کاری تا ارتفاع 10 متر قابل اجرا می باشد.

دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه

دیوار پوششی مستقل از دیوار زمینه، مشابه دیوارهای جداکننده می باشند؛ با این تفاوت که پانل ها تنها در یک سمت ساختار نصب می شوند. مزیت اصلی این نوع ساختار، عدم وابستگی به شرایط دیوار زمینه است. این نوع پوشش کاری، در موارد زیر قابل استفاده می باشد:

 •  
 • اجرای ساختار با کد حریق مدنظر باشد (به طور مثال در مقاوم سازی دیوارهای بنایی در برابر حریق در ساختمان های در حال بهره برداری).
 • پوشش کاری با ارتفاع بیش از 3 متر مورد نظر باشد.
 • نصب بارهای طره ای با بارگذاری و محاسبات استاتیکی مشخص، مورد نظر باشد.
 • فاصله تاسیساتی زیادی جهت تعبیه لایه عایق و یا عبور تاسیسات حجیم مورد نیاز باشد.
 • دیوار زمینه ناشاقول، ناصاف، سست، دارای شرایط اتصال نامناسب، دارای آلودگی و یا شرایط نامساعد دیگری باشد.
 • استقلال کامل پوشش از دیوار زمینه مدنظر باشد (به طور مثال در بعضی از پروژه های مرمت و احیای ساختمان های تاریخی، جهت حفاظت از دیوار زمینه در زمان بهره برداری بنا، می‌توان بدون آسیب به دیوار زمینه یک پوشش محافظ ایجاد نمود).
دیوار پوششی​

تشریح مزایا​

عدم نیاز به اجرای زیرسازی در برخی ساختارهای دیوار پوششی

بدون شک، مهمترین مزیت دیوارهای پوششی بدون سازه، عدم نیاز به اجرای زیرسازی است. این ویژگی موجب کاهش هزینه و افزایش سرعت اجرا می شود. با استفاده از این ساختار، می توان بدون افزایش قابل توجه وزن جداره و با کمترین فضای اشغال، نازک کاری و عایق کاری جداره را (آن هم تنها در یک مرحله اجرایی) انجام داد.

عملکرد لرزه ای مناسب

ساختارهای ساخت و ساز خشک به خوبی می توانند در مقابل نیروهای زلزله در امتداد عمود بر صفحه خود مقاومت کنند. محاسبات نشان می دهد که این ساختارها در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از 5g مقاومت دارند (این در حالی است که شتاب مبنای طرح در لرزه خیزترین مناطق ایران حداکثر 0.35g می باشد). عملکرد لرزه ای دیوار پوششی، بدون شک مهمترین مزیت این نوع دیوار به ویژه در کشور لرزه خیزی مانند ایران محسوب می شود. این نوع دیوارها دارای رفتار میان قابی ایده‌آل بوده و کاملا انعطاف پذیر می باشد. با اجرای اتصالات مناسب می توان این دیوارها را از قاب های سازه منفک نمود تا از اثرات متقابل بین دیوار و سازه به طور کامل جلوگیری شود. همچنین دیوار دچار شکست انفجاری نشده و آوار بر جای نمی‌گذارد.

سرعت اجرایی بالا

سرعت اجرایی بالا یکی از ویژگی های اصلی ساختارهای ساخت و ساز خشک است بطوریکه با حداقل نیروی انسانی می توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. همچنین، این ساختارها دارای قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و یا گچ پوششی می باشند که سرعت اجرای بالا و در نتیجه کاهش مدت زمان اجرای پروژه در بازگشت سریع سرمایه بسیار موثر خواهد بود.

اجرای بسیار آسان

 • اجرای ساختارهای خشک تا حدی آسان است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مصرف کنندگان اجزای ساختار را از فروشگاه های مصالح تجهیزات ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستورالعمل های مربوطه و با استفاده از ابزار ساده نسبت به اجرای آن اقدام می کنند.

دیوار پوششی​

دقت بالا در اجرا

 • به طور کلی ساختارهای خشک، از مصادیق ساخت و ساز صنعتی بناها به شمار می‌روند که به دلیل روش اجرایی آسان و استاندارد، خطاهای اجرایی و هزینه های ناشی از آن کاهش یافته و عملیات اجرایی با دور ریز بسیار کم مصالح و صرفه جویی در مصالح، نیروی انسانی و زمان همراه خواهد بود.

کاهش بارمرده ساختمان

  • دیوارهای ساخت و ساز خشک به طور متوسط 60 تا 90 درصد نسبت به دیوارهای بنایی سبک تر هستند. به لحاظ اقتصادی، سبک سازی موجب می شود که مخارج تامین ایستایی سازه کاهش یابد. سبک کردن اجزای غیر سازه ای، علاوه بر این که نیروی قائم ناشی از بار مرده وارده بر ساختمان را نیز کاهش داده، در نتیجه باعث کاهش در ابعاد و میزان مصالح مصرفی  در فونداسیون، تیرها و ستون ها و بهره وری اقتصادی خواهد شد.

دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح

   • رعایت کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان (مانند عملکرد صوتی، حرارتی و رفتار جداره در برابر حریق) و کمیت های مکانیکی (مانند حداکثرارتفاع مجاز، ظرفیت پذیرش بارهای طره ای و رفتار لرزه ای) نقش بسزایی در ایجاد شرایط آسایش و بهره برداری مناسب از فضا را دارند. برای دستیابی به کمیت های خاص، ساختارهای ویژه قابل طراحی می باشند. این ویژگی اجازه می دهد که طراحان و سازندگان، معیارهای فنی موردنظر خود را در طراحی و اجرای ساختمان پیاده سازی نموده و کمیت هایی نظیر میزان عبور حرارت و صوت و مقاومت در برابر حریق را تحت کنترل در آورند (امکانی که غالبا برای ساختارهای بنایی وجود ندارد).

قابلیت ترمیم و تعویض

دسترسی و تعمیر آسان

    • قرارگیری تاسیسات در فضای پشت سقف های کاذب و نیز فضای خالی دیوارها و دفن نشدن آن در داخل این ساختارها، علاوه بر رفع مسئله خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات، دسترسی به تاسیسات، تعمیرات و نگهداری در مرحله بهره برداری از ساختمان را آسان می نماید.

دیوار پوششی​

حمل و نقل آسان و ارزان

    • مصالح ساختارهای خشک، بسیار سبک و دارای حجم کم بوده که این امر موجب کاهش هزینه های حمل تا پروژه و تسهیل در جابجایی مصالح در محل کارگاه می‌شود.

اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی

    • این ویژگی در راستای تحقق توسعه پایدار در حوزه ساختمان سازی بوده و در جلوگیری ازهدر رفت منابع فناپذیر معدنی بسیار موثر می باشد.

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print

سؤالات پرتکرار درباره دیوار پوششی

ﮐﺎﺷﯽ،  ﻣﯽﺷﻮد. 

5/5