دستورالعمل برش، نصب، درزگیری و آماده سازی

انواع پانل های گچی

آنچه در این مقاله خواهید خواند... نمایش
پانل گچی
پانل گچی
صفحات روکش دار گچی

پانل گچی چیست؟ | صفحه روکش دار گچی

پانل گچی از ترکیب آب و گچ تشکیل می شود اگرچه ذرات گچ نسبت به گچ های ساختمانی ریزترند. پانل گچی با عناوینی چون دیوار گچی، صفحه روکش دار گچی و گچ برگ نیز شناخته می شود.

پانل گچی در ساخت سقف کاذب بیشترین کارایی را دارد. پایه این پانل ها از گچ است اما روی آن به وسیله موادی مانند کاغذ و فایبرگلاس پوشانده می شود. دیوارهای گچی پیش ساخته سطحی یکپارچه و مسطح دارند و با کیفیتی ایده آل در بازار موجود است. 

پانل گچی پیش ساخته با روش های مختلف نصب به راحتی روی چوب، قاب های فلزی، سطوح سیمانی و بنایی نصب می شود (باید پستی بلندی های سطح آن پوشانده شود).

پانل گچی کناف با استانداردهای روز دنیا و مرغوب ترین کیفیت مواد اولیه و قیمتی منطقی و ایده آل توسط مجموعه تخصصی ماد عرضه و نصب می گردد. 

انواع پانل گچی | انواع پنل های گچی کدام است؟

پانل گچی انواع مختلفی دارد که ابعاد آن نیز متناسب با نوع کاربرد آن متفاوت است و در ابعاد 1200 در 3000 تا 1200 در 2400 متر تولید می شود. ضخامت پانل گچی نیز در ضخامت های 12.5، 15 و 18 میلی متر متنوع است. انواع پنل گچی عبارتست از:

1- پانل معمولی یا RG

پانل معمولی RG به رنگ کرم است و برای استفاده در سقف کاذب، دیوار جدا کننده و دیوار پوششی کاربرد دارد.

2- پانل مقاوم در برابر آتش FR

در تولید پانل گچی مقاوم در برابر آتش از موادی چون الیافت شیشه استفاده می شود که موجب مقاومت بالای آن در برابر حریق می شود. رنگ آن صورتی و برای پوشش دهی ستون و تیرهای فولادی بهترین گزینه است.

3- پانل مقاوم در برابر رطوبت MR

در تولید پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت (این نوع پانل به رنگ سبز است) از موادی استفاده شده است که آن را در برابر رطوبت مقاوم نموده به همین دلیل برای محیط هایی چون آشپزخانه و سرویس بهداشتی که میزان رطوبت زیاد است بسیار کاربردی است.

4- پانل مقاوم در برابر رطوبت و آتش MF

پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و آتش به رنگ سبز است و به صورت همزمان در برابر رطوبت و آتش مقاوم است که دلیل آن نیز این است که در مواد تشکیل دهنده این نوع پانل از الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت استفاده شده است.

مزایای پانل گچی

پانل گچی به واسطه مزایای بیشماری که دارد بسیار پرفروش بوده و در اکثر پروژه های ساختمانی از آن استفاده می شود. در ادامه به بیان مزایای اصلی آن می پردازیم:

1- نصب آسان 

2- وزن کم 

3- ترمیم آسان 

4- عایق حرارتی بسیار مناسب 

5- عایق صوتی بسیار خوب 

6- قابلیت رنگ پذیری بلافاصله پس از نصب 

7- مقاومت بالا در برابر زلزله 

8- قابلیت چسب پذیری 

9- سازگار با محیط زیست 

10- قابلیت بالای فرم گیری در طراحی 

11- سرعت بالای نصب و اجرا

12- کاهش نخاله های ساختمانی 

13- قیمت پایین و مقرون به صرفه 

14- نظارت آسان بر کار توسط کارفرما

15- کاهش نیاز به نیروی انسانی 

16- عبور راحت تأسیسات از فضای بین دیوارها

17- افزایش سطح مفید زیربنا

18- دسترسی آسان و سریع به تأسیسات ساختمانی 

19- قابلیت بیشتر از 75 درصدی بازیافت مصالح مصرفی 

20- قابلیت تغییر فضای قدیمی و تبدیل آن به کاربری های مدرن و امروزی مطابق با سلیقه مشتری

انواع پنل گچی با ضخامت های مختلف

همان طور که اشاره شد پانل های گچی در ضخامت های متفاوت تولید می شوند که با توجه به نوع استفاده انتخاب و خریداری می شوند.

1- پانل گچی با ضخامت 6 میلیمتر

پانل گچی با ضخامت 6 میلی متر در طرح هایی که منحنی آن ها دارای قوس زیادی است به کار می رود. لازم به توجه است که برای سقف کاذب ساده و دیوارها کاربرد ندارد.

2- پانل گچی با ضخامت 9.5 میلیمتر

کاربرد پانل گچی با ضخامت 9.5 میلی متر مانند پانل 6 میلی متری است و برای نواحی با قوس زیاد بکار برده می شود. همچنین برای سقف کاذب و دیوار کناف کاربرد ندارد.

3- پانل گچی با ضخامت 12.5 میلیمتر

پانل گچی با ضخامت 12.5 میلی متری از کاربردی ترین انواع ضخامت های آن است که در سقف کاذب ساده و دکوراتیو و همچنین دیوارهای پوششی و جدا کننده کاربرد دارد.

4- پانل گچی با ضخامت 15 میلیمتر

پانل گچی با ضخامت 15 میلی متر در مکان هایی که نیاز به مقاومت بالایی وجود دارد استفاده می شود.

5- پانل گچی با ضخامت 18 میلیمتر و بیشتر

پانل گچی با ضخامت 18 میلی متر و بیشتر برای مکان های خاصی که باید مقاومت بسیار بالایی وجود داشته باشد و از برخورد با دیوار جلوگیری شود کاربرد دارد.

پانل گچی چه کاربردی دارد؟

استفاده از سیستم درای وال (ساخت و ساز خشک) یا همان کناف از جمله کاربردهای اصلی آن است. پنل گچی به دلیل مزایای بیشماری (برای مثال عایق حرارتی) که دارد برای مصارف ساختمانی بسیار کاربردی است.

پانل گچی در دیوار جداکننده یا پارتیشن، دیوار داخلی، دیوار خارجی و سقف کاذب نیز بسیار استفاده می شود. پانل های گچی و محصولاتی چون تایل گچی از جمله محصولات باکیفیت و پرکاربردی هستند که از مواد اولیه مرغوب تهیه می شوند و دوام و عمر بالایی دارند.

نکات قابل توجه در نصب پانل گچی

محدودیت هایی در استفاده از پانل گچی وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم: نکته اولی که هنگام نصب باید به آن توجه کرد این است که نباید دمای محیط کمتر از 4 درجه سانتیگراد باشد.

 هنگام نصب پانل گچی دیواری با استفاده از چسب دمای محیط باید بیش از 10 درجه باشد مگر در موارد خاص که تولید کننده به نصاب پیشنهاد دیگری بدهد.

 نکته دیگری که در نصب این محصول کی پلاس اهمیت بسیار بالایی دارد توجه به تهویه هوای مناسب است. چرا که در صورتی که فضای نصب گرم باشد باید با بهره گیری از تهویه هوا آن را کنترل کرد تا دمای محیط از 35 درجه بالاتر نرود.

رطوبت محیط نکته دیگری است که لازم است به آن توجه کرد چرا که در نصب پانل گچی پلیمری نباید محیط رطوبت بالایی داشته باشد. لازم است دمای اطراف آن خنک نگه داشته شود.

در صورت رعایت موارد مطرح شده و تولید پانل های گچی مطابق با استانداردهای جهانی، مقاومت و دوام پانل های گچی بسیار افزایش می یابد و پس از نصب آن مشکلی ایجاد نخواهد شد. با توجه به مسایل مطرح شده بهتر است نصب پانل گچی را به متخصصین با تجربه سپرد.

استفاده از پانل گچی در ساختمان چه مزایایی دارد؟

پس از آگاهی از مزایای پانل گچی لازم است در مورد مزایای استفاده از آن در ساختمان نیز اطلاعاتی کسب کنیم. نصب آسان آن را به گزینه ایده آلی برای استفاده در ساختمان بدل نموده است. از آنجاییکه پانل گچی به صورت یکپارچه و در ابعاد بزرگ تولید می شوند بنابراین برای پوشش دهی سقف و دیوارهای با مساحت بزرگ بسیار مناسب است.

 به علاوه به راحتی قابل اجرا است، همچنین برای نصب آن نیاز به تجهیزات پیچیده ای وجود ندارد و با چند ابزار ساده قابل انجام است. وزن پایین پانل گچی گچ برگ سبب می شود برای برش دادن آن به تیغ کاتر و برای اجرای آن به میخ، مته و چسب نیاز است. خاصیت ضد حریق بودن پانل های گچی از موارد دیگری است که موجب استفاده گسترده و چشمگیر آن در صنعت ساختمان سازی شده است. 

چراکه مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد و برای ساخت دیوارهای داخلی بسیار مناسبند. در زمان آتش سوزی دیوارهای ساخته شده از پانل های گچی گرمای آتش را انتقال نمیدهند و مانع از گسترش آن می شود. از ویژگی های بارز پانل های گچی عایق صوتی بودن آن هاست که با توجه به جمعیت زیاد شهرها و آلودگی صوتی بسیار مهم است. چرا که  آرامش را در خانه تأمین می کند.

با این اوصاف استفاده از پانل گچی عایق صدا در ساختمان برای رفع آلودگی صوتی بسیار مؤثر است. چرا که صداهای اطراف را جذب کرده و مانع از ورود آن به فضای داخل خانه می شود. لازم به ذکر است تایل های گچی بسیار بادوام و مقرون به صرفه بوده و با تنوع بالایی که دارند برای استفاده در طراحی داخلی بسیار کاربردی هستند.

برش پانل گچی | برش صفحات روکش دار گچی

1- برش با استفاده از تیغ برش و شمشه خط کشی

برای برش صفحات روکش دار گچی یا همان پانل های گچی نیاز است ابتدا محل برش بر روی صفحه گچی مشخص شود. سپس با استفاده از تیغ برش شیاری به عمق حدود 2 میلی متر ایجاد می شود. به صورتی که کاغذ روکش پانل گچی کاملاً برش بخورد. سپس صفحه گچی پشت و رو شده و با وارد کردن ضربه به پشت آن، صفحه از محل شیار شکسته می شود. کاغذ پشت صفحه را می توان با استفاده از تیغ برش برید.

2- برش با استفاده از ارّه دستی

هنگامی که برش به یکی از روش های زیر مد نظر باشد از اره دستی (چوب بر) استفاده می شود: برش نوارهای با عرض کمتر از 5 سانتی متر. برش شکل خاص، برش صفحات مرکب (صفحات مرکب، پانل های گچی هستند که پشت آن ها توسط لایه عایق پشم معدنی یا پلی استایرن پوشانده شده است).

3- برش با استفاده از دستگاه های برش طولی و برش قرقره ای

با استفاده از این نوع ابزار برش می توان برش هایی به عرض 5 تا 60 سانتیمتر ایجاد کرد. این دستگاه امکان برش صفحات گچی به صورت نوارهای باریک را فراهم می کند. این عمل به وسیله تیغ برش بسیار دشوار است. 

مزیت اصلی استفاده از این ابزار امکان برش توسط یک نفر و همچنین افزایش سرعت کار به ویژه در سری کاری است. ایجاد شیار در دو سمت پانل گچی ایرانی کیفیت برش را افزایش می دهد و لبه برش خورده کاملاً گونیا خواهد بود. بعلاوه دستگاه برش قرقره ای قابلیت اجرای برش های موج دار با عرض کم را فراهم می کند.

اجرای پَخ و پرداخت لبه های برش خورده

لازم است قبل از نصب همه لبه های برش خورده، پخ خورده و پرداخت شوند. حذف هر کدام از مراحل، عملیات درزگیری را مختل می نماید. در نیتجه کیفیت نهایی کاهش می یابد. 

لبه پانل گچی توسط رنده یکنواخت می شود. با استفاده از پخ زن، لبه پخ زده می شود. با استفاده از ساب ماله ای، هر دو وجه عمودی و مایل لبه پخ خورده پرداخت و کاغذهای اضافه نیز برداشته می شود.

نکات فنی

·        کاغذ روکش در لبه ها هنگام برش پانل گچی، نبايد آسيب ببيند. عدم توجه به نکته عمليات درزگيري را دچار مشکل می کند.

·         دستگاه پخ زن دو زاويه 5 و 45 درجه دارد. از زاويه 22.5 درجه براي پانل های گچی با ضخامت تا 9.5 ميليمتر و از زاويه 45 درجه براي صفحات گچی با ضخامت 12.5 میلی متر و بیشتر، تا 18 ميليمتر استفاده مي شود.

در راستای سهولت، سرعت و ارتقا کيفيت اجراي پخ، بهتر است پانل های گچي بر روي ميز کار قرار داده شده يا عمليات بر روي پالت بسته بندي انجام شود.

·         در کل استفاده از تيغ برش براي پخ زدن پانل های گچي توصيه نمي شود. چرا که مهارت نصاب در کيفيت پخ اجرا شده تأثير زيادي خواهد داشت. اگر عرض پانل در حد یک نوار باریک، کم باشد که استفاده از دستگاه پخ زن ممکن نباشد توسط تيغ برش، پخ اجرا مي شود. براي اين منظور، ابتدا روي پانل گچي و به فاصله 4 ميلي متر از لبه، يک خط ترسيم می شود، سپس به وسيله تيغ برش، پخي يکنواخت با زاويه 45 درجه قابل اجراست.

·         در صورتیکه لبه پانل های گچی نصب شده پخ خورده نباشد، اجراي پخ بر روي آن ها به وسيله تيغ برش مجاز نیست؛ چراکه نوک تيغ به پانل مجاور آسيب خواهد رساند. توجه داشته باشید فاصلة درز ميان دو صفحة مجاور 2 ميلي متر و پهناي هر يک از پخ ها در دو لبة مجاور 4 ميلي متر باشد.

·         لازم است دو لبة مجاور متجانس باشند؛ یعنی در صورتیکه يک لبة کارخانه اي در مجاورت يک لبة برش خورده قرار گيرد، ناگزير لبة کارخانه‌اي نيز بايد برش بخورد و کليه مراحل پخ زني و پرداخت بر روي آن انجام شود.

·         صفحات گچي در محل درها بايد به صورت L شکل و در محل پنجره ها، تابلوهاي برق و جعبه های آتش نشاني، به صورت C شکل بريده شوند. بنابراین پس از نصب پانل گچی، درز ممتد در امتداد قائم چهارچوب بازشو ايجاد نمی شود. در صورتي که جزئيات اخير رعايت نشود، در امتداد درزهای قائم ترک می خورد.

نصب پانل گچی | نصب صفحات روکش دار گچی

روش اجرا

 • در ساختار دیوار می توان پانل های گچی را با استفاده از جک نگهدارنده پانل بر روی زیرسازی تکیه داد. مزیت اصلی استفاده از جک در نصب پانل های گچی قابلیت پیچ کاری بدون نیروی کمکی و توسط یک نفر است.

  در ساختار سقف کاذب می توان پانل گچی آماده را توسط بالابر نگهدارنده پانل روی زیرسازی قرارداد. جهت حفظ حداکثر دوام و استحکام در ساختار دیوار باید صفحه گچی به صورت قائم نصب شود (باید در راستای طول هم راستا با استاد اجرا شود). چرا که در پانل های گچی مقاومت خمشی در طول نسبت به عرض بیشتر است.

  برای افزایش استحکام در ساختار سقف باید پانل های گچی به صورت عرضی و در راستای طولی پانل ها و عمود بر راستای سازه پانل خور اجرا و نصب شوند.

  در نتیجه لبه های برش خورده در محل سازه های پانل خور قرار می گیرد. همواره در سقف های کاذب، سازه باید لبه برش خورده پانل گچی را پشتیبانی نماید.

  در تمامی ساختارهای دیوار و سقف (تک لایه و چند لایه) لازم است پانل های گچی به صورت حصیر چین اجرا شوند.

  زمان حصیر چینی، در ساختار دیوارهای تک لایه فاصله دو درز حداقل 40 سانتی متر و در ساختارهای چند لایه این فاصله حداکثرمیتواند حداکثر تا 20 سانتی متر کاهش یابد. در مورد ساختار سقف کاذب به دلیل کاهش مصرف زیرسازی بهتر است فاصله دو درز از 50 سانتی متر کمتر نباشد.

  عدم رعایت اصول حصیرچینی و امتداد یافتن درزها در طول یکدیگر موجب تضعیف ساختار و ایجاد ترک در محل درزها خواهد شد. برای اطمینان از نفوذ بتونه لازم است به صورتی که سازه زیرین قابل رؤیت باشد، درزی به اندازه 2 میلیمتر میان دو صفحه مجاور در نظر گرفته شود. اتصال صفحات گچی به زیرسازی، توسط پیچ مخصوص و با استفاده از دستگاه پیچ زن قابل تنظیم انجام می شود.

فواصل مجاز

فاصله مجاز اجرای پیچ ها بر روی پانل گچی برای سقف کاذب 17 سانتی متر است. در ساختار دو لایه این فاصله در لایه اول یا همانلایه زیرین را می توان تا حد اکثر 3 برابر (50 سانتیمتر) افزایش داد مشروط به اینکه لایه دوم یا همان لایه پوششی نهایی در همان روز نصب شود. برای پوشش کاری با صفحات با ضخامت 20 میلیمتر و بیشتر، اجرای پیچ ها در لایه اول را می توان حداکثر تا دو برابر یعنی چیزی حدود 30 سانتیمتر افزایش داد. فاصله مجاز اجرای پیچ ها بر روی صفحات گچی در ساختارهای دیوار 25 سانتی متر است که در ساختار دو لایه این فاصله به در لایه اول تا سه برابر یعنی چیزی حدود 75 سانتی متر افزایش می یابد مشروط بر اینکه لایه پوشش نهایی در همان روز نصب شود.

در صورتیکه از صفحات با ضخامت 20 میلیمتر و بیشتر استفاده شده باشد فاصله مجاز اجرای پیچ در لایه زیرین 60 سانتیمتر و در لایه نهایی 20 سانتی متر خواهد بود. فاصله مجاز در لبه کنج های بیرونی ساختارهای دیوارپوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه برابر با 20 سانتی متر خواهد بود. در این حالت فاصله مجاز پیچ از لبه پانل گچی 15 سانتی متر است.

نکات فنی

هرگز از پیچ های خودکار معمولی در نصب صفحات گچی استفاده نکنید. از دریل برای پیچ زنی استفاده نکنید. میزان نفوذ پیچ باید به اندازه ای باشد که سر پیچ باید هم سطح پانل تمام شود چرا که بیرون زدگی سر پیچ عملیات درزگیری را دچار مشکل می کند.

پیچ نباید بیش از حد نفوذ کند چرا که با برش احتمال جدا شدن پانل از سازه وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که پیچ عمود بر سطح پانل اجرا شود چرا که در صورت اجرای مایل، کاغذ روکش پانل آسیب خواهد دید. 

پیچ انتخاب شده باید به نحوی باشد که حدود 10 میلیمتر در سازه زیرین نفوذ کند. در اتصال پانل به سازه های با ضخامت 7 میلیمتر و کمتر هرگز از پیچ های سرمته دار استفاده نشود. چرا که در نتیجه استفاده از چنین پیچ هایی براده برداری در ورق سازه ایجاد می شود در نتیجه اتصال مناسبی ایجاد نخواهد شد.

 

تهیه بتونه درزگیر و ماستیک

تهیه بتونه درزگیر

لازم است بدانید برای تهیه بتونه درزگیر به ازای هر 10 کیلوگرم پودر بتونه 9 الی 10 لیتر آب نیاز است که باید به ترتیب زیر با هم ترکیب شوند. آب را داخل ظرف مخصوص تهیه بتونه ریخته و پودر بتونه به آرامی به آن اضافه می شود. 2 الی 3 دقیقه صبر کنید تا پودر بتونه تمامی آب را جذب کرده و به حالت خمیری درآید. با استفاده از کمچه، بتونه کناف را به مدت 1 الی 2 دقیقه مخلوط نموده تا خمیری یکدست حاصل شود.

تهیه ماستیک

لازم است برای تهیه ماستیک به ازای هر 10 کیلوگرم پودر 6 الی 7 لیتر آب را به ترتیب زیر مخلوط کنید. آب را داخل ظرف مناسبی ریخته و پودر ماستیک به آرامی به آن اضافه می شود. 2 الی 3 دقیقه صبر کنید تا پودر ماستیک تمامی آب روی سطح را جذب نموده و به حالت خمیری درآید. با استفاده از همزن الکتریکی ماستیک را به مدت 2 الی 3 دقیقه مخلوط کرده تا خمیری یکدست و آماده مصرف شود.

ترفندهای کارگاهی جهت بررسی کیفیت بتونه اجرا شده

لازم است بدانید بتونه مناسب دارای قوام بوده و به کاردک می چسبد. برای درک بهتر می توان بتونه خوب را به ماست چکیده تشبیه کرد و نه ماست بریده. زمانی که پودر بتونه کناف با آب مخلوط شود ملات به دست آمده شُل  و آبکی است اما پس از گذشت 2 تا 3 دقیقه قوام می آید. این نشانه یک بتونه خوب است که از نشانه های دیگر آن می توان حرکت روان خمیر بتونه در زیر کاردک در هنگام اجرا اشاره کرد.

در صورتی که روی بتونه دست بکشید و همچنان سطح دست به مقدار قابل توجهی تمیز بماند و گرد گچ مشاهده نشود نشان از مقاومت مناسب در برابر سایش است. 

برای رنگ آمیزی بتونه می توان با یک اسفنج نمدار سطح بتونه را مرطوب کرده و نقاشی با رنگ پایه آب را پیاده سازی کرد. پس از این مرحله نباید تورمی در سطح بتونه ایجاد شود و سطح کار شسته و جدا نشود.

بتونه با کیفیت باید چسبندگی مناسبی به سطح پانل داشته باشد. برای بررسی کارگاهی این خاصیت باید بعد از خشک شدن کامل سطح بتونه، نوار درزگیر را در چمد مقطع در طول مسیر درزگیری برش داد و از طریق کشیدن نوار درزگیر میزان چسبندگی بتونه را بررسی کرد. در این شرایط نوار درزگیر نباید به راحتی از سطح پانل جدا شود. 

درزگیری صفحات روکش دار گچی | درزگیری پانل های گچی

بررسی ها و اقدامات اولیه

عملیات درزگیری باید پس از تغییر شکل های ساختمانب انجام می شود. قبل از شروع عملیات درزگیری لازم است تمامی سطح کاملاً تمیز و عاری از هر گونه گرد و غبار و چربی باشد. وضعیت کلیه پیچ ها از نظر اجرای صحیح بررسی شود و در صورت وجود مشکلاتی از قبیل پارگی کاغذ روکش پانل، بیرون زدگی سر پیچ ها و عدم رعایت فواصل مجاز، معایب باید برطرف شوند.

لبه های برش خورده را بررسی کنید در صورت عدم ارجای پخ و یا پرداخت باید پانل از زیر سازی جدا و روی میز کار یا پالت توسط دستگاه پخ زن و ساب ماله ای پخ خورده و پرداخت شود.

 درز میان صفحات را بررسی کنید و دقت کنید فاصله میان هر دو صفحه مجاور 2 میلیمتر باشد. در ساختار دیوار جدا کننده عملیات درزگیری باید پس از اتمام مرحله نصب صفحات صفحات در دو طرف دیوار انجام شود.

درزگيري کنج هاي خارجي با نوار محافظ گوشه (کرنربيد کاغذي)

مرحله اول

  • ·         نوار محافظ گوشه به وسيله دست از وسط تا زده مي شود.·         با استفاده از کاردک پيچ گوشتي دار (يا ليسه)، يک لايه بتونه به پهناي 10 سانتیمتر و ضخامت 3 ميليمتر، بر دو طرف کنج اجرا مي شود.·         کرنربيد بر روي بتونه قرار داده شده و با انگشت شصت و سبابه به آن فشار وارد مي شود، به نحوي که بتونه‌هاي اضافي از طرفين آن خارج شود.·         با استفاده از کاردک زاويه خارجي، از بالا به پا يين روي نوار محافظ گوشه کشيده تا سطح آن هموار و کنجي کاملاً گونيا و يکنواخت به دست آيد.·         به وسيله کاردک پيچ گوشتي دار (يا ليسه)، اضافات بتونه بر روي سطح کرنربيد کشيده و بلافاصله جمع مي شود.·         کار رها شده تا بتونه اين مرحله به طور کامل خشک شود.

مرحله دوم

  • مانند مرحله دوم در درزگيري کنج هاي خارجي با سازه محافظ گوشه (کرنربيد فلزي) عمل مي شود.

درزگيري کنج‌هاي خارجي با نوار درزگير کاغذي

  • گيرش نامناسبراي درزگيري کنج هاي خارجي اي که در معرض ضربه نيستند (مانند کنج هاي خارجي در سقف ها)، در صورت وجود مهارت کافي، مي توان از نوار درزگير کاغذي به جاي کرنربید استفاده نمود. کليه مراحل اجرا مانند درزگيري کنج هاي خارجي با نوار محافظ گوشه (کرنربيد کاغذي) مي باشد.

درزگيري کنج‌هاي داخلي - فصل مشترک دو ساختار خشک

  • براي درزگيري کنج داخلي اي که در فصل مشترک دو ساختار خشک قرار دارد (مانند محل تقاطع دو ديوار يا يک ديوار و يک سقف)، از نوار درزگير کاغذي استفاده مي شود. کليه مراحل اجرا مانند درزگيري کنج هاي خارجي با نوار محافظ گوشه (کرنربيد کاغذي) مي باشد، با اين تفاوت که از کاردک زاويه داخلي استفاده مي‌شود.

نکته فنی

  • چنانچه از کاردک پيچ گوشتي دار (يا ليسه) براي درزگيري کنج‌های داخلي استفاده شود، احتمال پاره شدن نوار درزگير (توسط گوشه تيز کاردک) وجود دارد؛ بنابراين براي جلوگيري از بروز اين مشکل، درزگيري کنج هاي داخلي بايد صرفاً به وسيله کاردک زاويه داخلي انجام شود.درزگيري کنج‌هاي داخلي – فصل مشترک ساختار خشک و بناييبراي درزگيري کنج داخلي اي که در فصل مشترک ساختار خشک و بنايي قرار دارد (مانند محل تقاطع يک ديوار با يک ديوار بنايي؛ يک ديوار با يک سقف بنايي؛ يا يک سقف با يک ديوار بنايي)، از نوار چسب جدا کنندهTrenn-fix استفاده مي شود؛ بدين ترتيب که قبل از عمليات نصب، نوار ترن فيکس بر روي سازه چسبانده شده و پس از عمليات درزگيري و خشک شدن بتونه، اضافات آن به وسيله تيغ برش جدا مي شود.

اجراي بتونه در محل پيچ ها

  • بتونه در محل پيچ ها نيز اجرا مي شود. بدين ترتيب که ابتدا با استفاده از کاردک (يا ليسه)، بتونه در جهت عمودی کشيده شده و سپس با حرکت کاردک در جهت افقی، بتونه جمع می شود. پس از خشک شدن بتونه، سطح آن به وسيله ساب ماله اي پرداخت مي شود.

نکته فنی

  • در صورتی که بتونه در دو جهت متعامد کشيده نشود، حفره در محل پيچ به خوبی پر نخواهد شد.

آماده سازی پانل گچی | آماده سازی صفحات روکش دار گچي

  • پس از اتمام مراحل درزگيري، سطوح ايجاد شده با پانل گچی بايد برای پذيرش پوشش نهايي (رنگ، کاغذ ديواری، کاشی، )، آماده سازی شوندبسته به نوع پوشش نهايي، ممکن است يک يا ترکيبی از لايه های آماده سازی زير بر روی سطح پانل ها اجرا شود:

اجرای ماستیک

  • گيرش نامناسبراي دستيابي به بهترين نتيجه در رنگ آميزي، پس از عمليات درزگيري و قبل از رنگ آميزي، يک لايه نازک پوششي ( 1 تا 2 ميليمتر) با ماستیک روي تمام سطح کار اجرا می شود. اجرای این لایه موجب پوشش اعوجاج های احتمالی در کل سطح کار می‌شود و سطحی صاف و یکدست جهت ادامه کار به وجود خواهد آمد. (ضخامت قابل قبول، طی یک یا چند مرحله کاری قابل دستیابی است).

اجرای پرايمر

  • پس از عمليات درزگيري و قبل از کاشیکاری، اجرای کاغذ ديواری يا رنگ آميزي با رنگ روغنی، اعمال لايه پرايمربر روي کل سطح کار لازم خواهد بود. حذف لايه پرايمر موجب بروز مسايل زير خواهد شد:·         در اجراي كاشي، اتصال مناسب ميان چسب كاشي و پانل حاصل نشده، كه نتيجه آن فروريزي كاشي ها در دوره بهره برداري خواهد بود.·         در صورت اقدام به جداسازي كاغذ ديواري در نوسازی هاي آينده ساختمان، به كاغذ روكش پانل آسيب خواهد رسيد (توضيح اين كه لايه پرايمر موجب مي شود كه كاغذ ديواري بدون آسيب به كاغذ روكش پانل، از آن جدا شود).·         در رنگ آميزي با رنگ روغني، حالت سايه و روشن ايجاد شده، همچنين چسبندگي ميان رنگ و لايه ماستیك تضعيف خواهد شد (توضيح اين كه اجراي پرايمر موجب كيسان شدن ميزان جذب سطح پانل و محل هاي بتونه كاري شده گرديده و از ايجاد حالت سايه و روشن جلوگيري مي نمايد).

سطوح کفي درزگيري و آماده سازی

  • براي يکسان سازي روش درزگيری و آماده سازی سطوح ايجاد شده با پانل گچی، مراحل درزگيری و نوع لايه آماده سازی برای کاربرد های مختلف به شرح زير توصيه مي گردد. استفاده از سطوح کيفي زير در ادبيات فني مدارک مناقصات و قراردادها مفيد خواهد بود.

   نکات فنی

   ·         استفاده از پوشش های قلیایی (نظیر رنگ های آهکی و سیلیکاتی) بر روی صفحات گچی مجاز نمی باشد.

   ·         برای نصب کاغذ دیواری، توصیه می گردد از چسب ( CMC) Carboxyl Methyl Cellulose استفاده نمود. همچنین باید از جریان مناسب هوا در محیط اطمینان حاصل نمود تا چسب مذکور به سرعت خشک شود.

   ·         هنگامی که کاغذ روکش پانل بر اثر شرایط نگهداری نامناسب و رطوبت مداوم دچار کپک زدگی شده باشد، باید پانل ها خشک، سطح آن ها از کپک پاکسازی و کل سطح پانل‌ها آغشته به پرایمر گردد. پس از طی این مراحل، می توان پانل‌ها را نصب، درزگیری و برای پذیرش پوشش نهایی آماده سازی نمود.

   ·         هنگامی که کاغذ روکش پانل بر اثر شرایط نگهداری نامناسب و تابش مداوم نور خورشید تغییر رنگ داده باشد (زرد رنگ شده باشد)، باید کل سطح پانل ها آغشته به پرایمر گردیده و سپس می توان پانل ها را نصب، درزگیری و برای پذیرش پوشش نهایی آماده سازی نمود.(

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print

سؤالات پرتکرار درباره پانل گچی (صفحات روکش دار گچی)

نام عمومی دسته ای از محصولات ساختمانی است که از مخلوط آب و گچ ساخته می شوند. پایه آنها از گچ و سطح رویه آن توسط مواد دیگری مانند فایبرگلاس یا کاغذ پوشیده شده است.

با توجه به مزیت هایی چون خواص ضد حریق، برای مصارف ساختمانی بسیار پر کاربرد است برای مثال در دیوار داخلی، دیوار خارجی، پارتیشن بندی و سقف کاذب مورد استفاده قرار می گیرد.

وزن کم، ترمیم پذیری آسان، بهترین عایق حرارتی، دارای عایق صوتی، دارای قابلیت رنگ پذیری، مقاومت بالا در برابر زلزله، قیمت پایین و.. از جمله مزایای بارز تایل های گچی است.

پانل گچی را می توانید از مراکز معتبر و نمایندگی های رسمی کناف مثل مجموعه تخصصی ماد خریداری کنید. قبل از ثبت سفارش از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید تا بهترین نوع پانل گچی را به بهترین و مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

دمای محیط هنگام نصب مهم است و نباید کمتر از 4 درجه سانتیگراد باشد. هنگامی که برای نصب از چسب پانل گچی استفاده می کنید، دمای محیط باید بیشتر از 10 درجه باشد.

برچسب ها:

قیمت انواع پانل گچی، خرید پانل گچی، روش ساخت پانل گچی، روش ساخت پانل گچی، کارخانه پانل گچی، خرید پانل گچی، پانل گچی دیوار، پانل گچی دیوار، پانل گچی دیواری، پانل گچی سه بعدی، پانل گچی سقف، پانل گچی تبریز، پانل گچی باتیس، پانل گچی کناف قیمت، پانل گچی قیمت، پانل گچی آکوستیک، پانل گچی ارزان، پانل گچی اماراتی، پانل گچی ایران، پانل گچی برای دیوار، قیمت پانل گچی باتیس، پانل گچی پشت تلویزیون، پانل گچی دیوار پوش سه بعدی، ابعاد پانل گچی پیش ساخته، خرید پانل گچی پیش ساخته، پانل گچی تهران، تولیدی پانل گچی، کارخانه پانل گچی تبریز، خرید پانل گچی تهران، پانل گچی فروش تهران، چسب پانل گچی، پانل گچی ضدحریق، خرید پانل گچی کناف، خرید پانل گچی سقف کاذب، پانل گچی دیواری قیمت، پانل گچی دکوراتیو، پانل گچی روکش دار، پانل گچی رنگی، پانل گچی روی دیوار، پانل گچی ضد رطوبت، قیمت پانل گچی روکش دار، رنگ پانل گچی روکش دار، پانل گچی سبز، پانل گچی ساختمان، سقف کاذب پانل گچی، پانل گچی صداگیر، پانل گچی عایق صوتی، پانل گچی عایق صدا، قیمت پانل گچی ضدآب، ضخامت پانل گچی کناف، پانل گچی طرح دار، پانل گچی طرح آجر، قیمت پانل گچی طرح دار، پانل های گچی طرح دار، پانل گچی عایق، عکس پانل گچی.