دیوار جدا کننده

معرفی جامع دیوار جداکننده

آنچه در این مقاله خواهید خواند... نمایش

دیوار جدا کننده

دیوار جداکننده از جمله امکانات زیبا و کاربردی در صنعت ساختمان سازی و معماری داخلی محسوب می شود که امروزه در ساختمان های مدرن، مجتمع های اداری، تجاری، آموزشی و درمانی بسیار کاربردی است.

دیوارهای جداکننده در طرح ها و رنگ های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. اجزای اصلی دیوار جداکننده شامل قاب های فولادی و صفحات روکشدار گچی است.

دیوار جداکننده چیست؟

دیوار جدا کننده دیوارهای غیرباربری هستند که نقش تقسیم فضاهای داخلی ساختمان را داشته و با ایجاد یک فضای خصوصی خاص و جذاب نقش به سزایی در افزایش کارایی و زیبایی فضاهای مختلف دارد.

مزایای دیوار جداکننده

از جمله مزیت های دیوار جدا کننده کناف می توان به این مهم اشاره داشت که امکان استفاده از عایق های حرارتی، صوتی و … را فراهم کرده و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را مسیر می کند.

این نوع دیوار ها غیرباربر هستند. به علاوه وزن کم دیوار جداکننده موجب کاهش چشمگیر بار ساختمان می شود. در ادامه این مقاله به بیان مهم ترین مزیت های دیوار جداکننده می پردازیم:

1- عملکرد لرزه ای مناسب

در کشورهای لرزه خیزی چون ایران عملکرد لرزه ای مناسب دیوارهای جداکننده، بدون شک مهمترین مزیت دیوار جداکننده کناف محسوب می شودساختار دیوار جداکننده در مقابل نیروهای زلزله در امتداد عمود بر صفحه خود به خوبی می تواند مقاومت کند. 

نتایج محاسبات و تحقیقات صورت گرفته حاکی بر آن است که این دیوار ها در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از 5 g مقاومت بالایی دارند. این در حالی است که شتاب مبنای زلزله در لرزه خیزترین مناطق ایران حداکثر0/35 است.

این نوع دیوار کاملاً انعطاف پذیر بوده و رفتار میان قابی ایده آلی دارد. برای جلوگیری از اثرات متقابل بین دیوار و سازه می توان دیوار جداکننده را از قاب های سازه منفک کرد که این امر با اجرای اتصالات مناسب حاصل می شود (برای مثال سیستم دیوار جدا کننده از نوع درای وال دچار شکست انفجاری نمی شود، در نتیجه آوار برجای نمی گذارد).

2- نصب آسان و سرعت اجرایی بالا

سرعت اجرایی بالا از جمله ویژگی های بارز دیوارهای جداکننده می باشد. چرا که اجرا و نصب این دیوارها به قدری ساده و آسان است که در بسیاری کشورها، مشتری پس از خریدِ اجزای ساختار دیوار جداکننده با استفاده از دستورالعمل های مربوطه و با ابزارهای بسیار ساده، خود اقدام به اجرا و نصب آن می نماید.

اگر چه نصب و اجرای دیوارجداکننده کناف باید به صورت اصولی و برمبنای استاندارهای معین انجام شود، پس در صورت نصب توسط افراد غیرمتخصص نیاز به بازبینی و چک نهایی توسط نصاب و متخصص نصب دیوار جداکننده دارد.

به علاوه قابلیت رنگ بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و گچ پوششی دیوار جدا کننده از جمله عوامل مؤثر در کاهش زمان اجرای این نوع پروژه ها است؛ که تأثیر چشم گیری در کاهش هزینه ها و بازگشت سریع سرمایه خواهد داشتبه طور کلی اجرای دیوارهای جداکننده عموماً در کمترین زمان با کمترین نیروی انسانی انجام می شود.

3- دقت بالا در اجرا

روش اجرایی ساده و استاندارد در ساخت دیوارهای جداکننده، خطاهای اجرایی و در نتیجه هزینه های ناشی از آن را به مقدار زیادی کاهش داده و در نتیجه با صرفه جویی در زمان، مصالح مصرفی، نیروی انسانی و با حداقل دور ریز مصالح، عملیات اجرایی و نصب انجام می شود.

4- کاهش بار مرده ساختمان

همان طور که بیان شد، سبک بودن از جمله مزیت های مهم دیوارهای جداکننده است. به طوری که این مصالح مدرن به طور متوسط 60 تا 90 درصد نسبت به دیوارهای بنایی سبک تر هستند. در نتیجه بار مرده ساختمان و مخارج ایستایی سازه را کاهش می دهد.

سبک کردن اجزای غیر سازه ای علاوه بر کاهش نیروهای جانبی ناشی از زلزله، نیروی قائم ناشی از بار مرده وارد شده بر سازه ساختمان را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

 

در نتیجه مخارج تأمین ایستایی سازه کاهش یافته و از لحاظ اقتصادی ابعاد و میزان مصالح مصرفی در فونداسیون، پی و سطح مقطع های لازمِ تیر و ستون بهینه و کالیبره می شوند.

5- افزایش سطح مفید بنا

‌دیوارهای جداکننده مدرن (درای وال) ابعاد و مصالح کمتری نسبت به سایر دیوارها دارند. بنابراین ضخامت حداقلی دیوار جداکننده (7.5 سانتی متر) نسبت به دیوارهای آجری و سنتی (15 سانتی متر) باعث افزایش فضای مفید داخل ساختمان (حدود 16 درصد) خواهد شد.

6- دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح

مسلماً لازمه ایجاد شرایط بهینه و بهره برداری مناسب از فضا، رعایت کمیت های فیزیکی ساختمان (‌از جمله عملکرد صوتی، حرارتی و مقاومت در برابر حریق) و کمیت های مکانیکی آن (‌مانند حداکثر ارتفاع مجاز، ظرفیت پذیرش بارهای طره ای و رفتار لرزه ای)‌ است.

تمامی کمیت های فیزیکی و مکانیکی ساختمان و مشخصات فنی سیستم در همه ساختارهای کناف مانند از جمله دیوار جداکننده آزمایش شده و از طریق مدارک و اسناد فنی ارائه می شود (تمامی محاسبات و مشخصات فنی در سیستم دیوارهای جدا کننده قابل اطمینان است).

 

امکان پیاده سازی معیارهای فنی مورد نظر طراحان و سازندگان در طراحی و اجرای ساختمان و همچنین کنترل کمیت هایی نظیر میزان عبور حرارت و صوت و مقاومت در برابر حریق نتیجه همین ویژگی منحصر به فرد دیوارهای جداکننده مدرنِ امروزی است (امکانی که غالباً برای ساختارهای بنایی ممکن نبود).

7- قابلیت ترمیم و تعویض

با استفاده از ابزار ساده به راحتی می توان تمامی ساختار دیوارهای جداکننده را به راحتی ترمیم یا قطعات آن را تعویض نمود. 

8- دسترسی و تعمیرات آسان تأسیسات

از آنجاییکه در دیوار جداکننده تأسیسات الکتریکی در فضای پشت سقف کاذب و نیز فضای خالی دیوار قرار می گیرد علاوه بر اینکه مسئله خوردگی و فشار مصالح به تأسیسات برقی و در نتیجه قطع اتصالات برق رفع می گردد، دسترسی به آن آسان تر شده و در نتیجه هزینه تعمیرات و نگهداری در مرحله بهره برداری از ساختمان به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

9- انعطاف معماری بالا

دیوار جدا کننده (سیستم درای وال) بسیار منعطف بوده و قابلیت پذیرش و اجرای انواع شکل و طرح های تزئینی دارای قوس و شکستگی را دارد.

10- قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده

‌قابلیت اجرای دیوارهای جداکننده بر روی کف تمام شده این امکان را فراهم می کند که تغییرات احتمالی معماری ساختمان در حین بهره برداری میسر شود در نتیجه تغییرات آتی معماری بنا بسیار آسان خواهد بود.

11- حمل و نقل آسان و ارزان

حجم کم و وزن سبک مصالح دیوارجداکننده موجب تسهیل در جابجایی مصالح در محل کارگاه و کاهش هزینه های حمل و نقل به محل پروژه می شود.

12- اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی

این ویژگی در سیستم دیوار جداکننده در راستای تحقق توسعه پایدار در حوزه ساختمان سازی بوده و در جلوگیری از هدر رفت منابع معدنی تأثیر بسزایی دارد.

ساختار دیوار جدا کننده

دیوارهای جدا کننده، غیرباربر بوده و ساختار آن متشکل از صفحات روکش دار گچی یک یا چند لایه که توسط پیچ مخصوص بر روی قاب های فولادی سبک با مقاطع C,CW و U,UW نصب می شود.

 

عموماً برای ایجاد سطوح یکپارچه، درزهای میان صفحات گچی دیوار جدا کننده (دیوار پارتیشن) توسط نوار و بتونه مخصوص درزگیری می شود؛ در نتیجه قابلیت و امکان رنگ های متنوع، کاشی، کاغذ دیواری و دیگر پوشش ها فراهم می شود.

انواع ساختار دیوار جدا کننده در کناف | انواع دیوارهای جداکننده

W111.ir دیوار جداکننده ساده

دیوار جداکننده ساده W111.ir است که ساختار آن شامل یک ردیف سازه و یک لایه پانل در هر طرف می باشد. ویژگی های بارز این نوع دیوار استفاده از حداقل مصالح ممکن جهت اجرای دیوار، سطح اشغال بسیار کم و سادگی اجرای آن است.

برای تقسیمات داخلی مجتمع های مسکونی، اداری و یا در هر کاربری که اجرای یک دیوار با سرعت اجرایی بالا و حداقل مصالح و هزینه مطرح باشد، از دیوار W111.ir  استفاده می‌شود.

 

W112.ir دیوار جداکننده با مقاومت مکانیکی بالا

دیوار جداکننده W112.ir قابلیت فنی بالایی دارد. یک ردیف سازه و دو لایه پانل در هر طرف ساختار این دیوار را تشکیل می دهد. مشخصات عملکردی بسیار خوب این نوع دیوار کناف مانند عایق صوتی بالا و عملکرد مناسب در برابر حریق و همچنین بارزترین مشخصه آن یعنی مقاومت مکانیکی بالا در کنار وزن و سطح اشغال بسیار کم آن را به محصولی کامل و مهندسی شده بدل نموده.

در ساختار دیوارهای لابی، راهرو، راه پله، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و مدارس و به طور کلی در محل‌هایی که ارتفاع بلند دیوار مد نظر باشد و یا در محل‌هایی که در معرض ضربه و یا تحت بارگذاری سنگ، کاشی، کابینت و سایر بارهای طره‌ای هستند از دیوار W112.ir استفاده می شود.  

 

W115.ir دیوار جداکننده با عملکرد صوتی بالا

W115.ir دیوار جداکننده با عملکرد صوتی بالا با ساختار دو ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف در مواردی استفاده می شود که عایق صوتی قابل توجه مورد نظر باشد. در جلوگیری از عبور صدا از یک سمت دیوار به سمت دیگر، این دو ردیف سازه که به وسیله نوار فوم عایق از یکدیگر جدا شده اند نقش مهمی دارد.

ساختار مناسب و نوع زیرسازی به کار رفته در این دیوار، امکان استفاده از عایق های صوتی را در هر دو لایه امکان پذیر می کند در نتیجه با کاهش قابل ملاحظه انتقال صوت از یک سمت دیوار به سمت دیگر همراه خواهد بود. بنابراین W115.ir برای دیوارهای جداکننده بین واحدهای مسکونی، اتاق‌های هتل و بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها گزینه ایده آلی محسوب می شود.

W116.ir دیوار جداکننده تأسیساتی

در محل‌هایی نظیر سرویس‌های بهداشتی که حجم و تراکم تأسیسات زیاد است از دیوار جداکننده تأسیساتی W116.ir استفاده می شود. ساختار این دیوار شامل دو لایه پانل در هر طرف و دو ردیف سازه که با فاصله از یکدیگر اجرا شده و با استفاده از برش 2 تایی از پانل، به یکدیگر متصل می‌شوند؛ می باشد.

اجرای دو ردیف سازه، امکان عبور تأسیسات مکانیکی را بدون تداخل با زیرسازی فلزی امکان پذیر می کند. در حالتی که بادبندها در فاصله بین دو ردیف سازه قرار می‌گیرند علاوه بر سلول های تر این دیوار در محل قاب های بادبند دار نیز به کار می رود.

 

اجرای زیرسازی دیوار جداکننده W111.ir و W112.ir

اجرای رانرها

مسیر عبور دیوار در کف به وسیله ریسمان رنگ پاش مشخص می‌شود. از تراز لیزری، استاد و تراز آبی یا شاقول برای محاسبه و مشخص کردن مسیر عبور دیوار در سقف می‌توان استفاده کرد.

 

با اجرای عوامل اتصال در فواصل حداکثر 60 سانتیمتر و با استفاده از پیچ و رولپلاک، رانرها به کف و سقف متصل می‌شوند. باید توجه داشته باشید که فاصله اولین عامل اتصال از انتهای سازه نباید از 10 سانتیمتر بیشتر باشد.

 

نکات فنی

نوار فوم کناف یا دو ردیف نوار فوم عایق 15 میلی متری یا خمیر درز بند، قبل از نصب رانرها، بر روی جان آن ها اجرا می‌شود. عدم رعایت این جزئیات سهم قابل توجهی در نقصان عملکرد صوتی ساختار دیوار جداکننده خواهد داشت.

دیوار خشک می‌تواند روی کف تمام شده و یا کف سازه ای (کف تمام نشده) اجرا شود. بررسی و توجه به موارد زیر در صورت اجرای دیوار بر روی کف تمام نشده ضروری است:

1- با توجه به اینکه کف باید کاملاً تراز و صاف باشد، در صورت وجود هر گونه پستی و بلندی لازم است وضعیت آن اصلاح شود.

2– برای جلوگیری از ایجاد پل صوتی، نفوذ رطوبت ملات کف سازی و آسیب به صفحات در طرفین دیوار جداکننده باید یک لایه نوار فوم تا تراز کف سازی نهایی اجرا شود.

3– پس از اجرای صفحات باید کف سازی صورت گیرد تا مانع از دفن رانر در ملات کف سازی شود.

چناچه رانرها (در سقف‌های تیرچه و بلوک) در امتداد بلوک‌ها قرار گرفته باشند، می‌توان رانرها را با استفاده از مهارهای ویژه اعضای توخالی (مانند مهار جمع شونده) به بلوک های سیمانی یا سفالی متصل کرد.

 

در صورت پایین بودن مقاومت بلوک‌های سیمانی یا سفالی و در صورتی که بلوک ها از جنس پلی استایرن باشند، می‌توان رانرها را به وسیله اعضای کمکی (پل) به تیرچه ها متصل کرد. در غیر اینصورت، از میان برداشتن بلوک ها ضروری و رانرها مستقیماً به دال بتنی سقف متصل می شوند.

 

اجرای استادها

استادها، پس از اجرای رانرهای کف و سقف، به طور قائم داخل رانرها قرار می‌گیرند. بنا به نوع ساختار و عملکرد مورد نظر، فاصله این سازه ها می‌تواند 30، 40 یا 60 سانتی متر باشد.

 

نکات فنی

قبل از نصب استادهای ابتدا و انتهای دیوار، نوار فوم بر روی جان آن ها اجرا می‌شود. عدم رعایت این جزئیات، سهم زیادی در کاهش و نقصان عملکرد صوتی ساختار دیوار خواهد داشت.

چنانچه اعضای پیرامونی دیوار جدا کننده از جنس مصالح توپر باشند، استادهای ابتدا و انتهای دیوار با استفاده از پیچ و رولپلاک به اعضای مذکور متصل می‌گردند.

در صورتی که اعضای پیرامونی دیوار از جنس مصالح مجوف باشند (مانند دیوار خشک)، استادهای ابتدا و انتهای دیوار جداکننده با استفاده از مهارهای ویژه اعضای توخالی (یا پیچ  TN در صورت وجود زیرسازی فلزی در محل اتصال) به اعضای مذکور متصل می‌گردند.

در هر دو این حالت ها، عوامل اتصال در فاصله های حداکثر 60 سانتیمتری به اعضای پیرامونی متصل می‌شوند. توجه داشته باشید که نباید فاصله اولین عامل اتصال از انتهای سازه از 10 سانتیمتر بیشتر باشد.

برای راحتی جای گیری استادها در رانرها، می‌توان استادها را 5 میلیمتر کوتاه تر از فاصله کف تا سقف برید. بدین ترتیب استادها به نحوی اجرا می‌شوند که بالای آن ها فاصله آزادی به میزان 5 میلیمتر با سقف داشته باشد. در راستای تأمین ایستایی ساختار دیوار جداکننده کناف، باید حداقل درگیری میان استاد و رانر برابر با 10 میلی متر باشد.

 

عموماً اتصال استادها به رانر ها ضروری نیست چرا که در نتیجه نصب صفحات، استادها در جای خود تثبیت می‌شوند. به دلیل سلسله مراتب اجرایی نیاز باشد استادها در حالت انتظار بمانند، می توان آن ها را به وسیله پانچ به رانر کف و سقف متصل نمود.

 

اجرای زیرسازی دیوار جداکننده W115.ir

از دو ردیف سازه مستقل در ساختار دیوار جداکننده W115.ir استفاده شده که این دو ردیف سازه به وسیله لایه کشسان از یکدیگر جدا می‌شوند. برای این منظور می‌توان به وسیله قطعات نوار فوم کناف، استادهای مجاور را از یکدیگر جدا کرد.

 

در فواصل حداکثر 50 سانتیمتر قطعات فوم بر روی استادهای یک ردیف سازه چسبانده می‌شوند و استادهای مجاور، مماس بر این قطعات قرار می‌گیرند. بدین ترتیب فاصله دو ردیف سازه، به اندازه ضخامت لایه فوم خواهد بود. استادها به یکدیگر متصل نیستند و به وسیله برش هایی از نوار فوم از یکدیگر جدا می‌شوند.

 

نکته فنی

از آنجاییکه در ساختار دیوار W115.ir، جداسازی دو ردیف سازه به لحاظ عایق بندی صوتی اهمیت ویژه ای دارد به هیچ وجه نباید دو ردیف سازه به یکدیگر متصل شوند.

اجرای زیرسازی دیوار جداکننده W116.ir

از دو ردیف سازه متصل به هم در این ساختار استفاده می‌شود. این قطعات دارای ضخامت حداقل 12/5 میلیمتر و ارتفاع حداقل 30 سانتیمتر هستند که توسط حداقل 6 عدد پیچ  TN در فاصله های 60 سانتیمتر از یکدیگر بر روی استادها نصب می‌شوند.

فاصله ردیف های سازه و در نتیجه پهنای قطعات اتصال، تابع حجم تأسیسات و نوع ادواتی است که در دیوار جداکننده قرار خواهد گرفت. سایر توضیحات اجرای سازه ها مانند روش مشروح در W111.ir و W112.ir است.

نکته فنی

می‌توان در فاصله 75 سانتیمتری از کف اولین قطعه اتصال را اجرا نمود.

هزینه اجرای دیوار جداکننده یا دیوار پارتیشن

مجموعه تخصصی ماد بنا عاملیت فروش و اجرای شرکت کناف ایران مفتخر است خدمات بازسازی واحد های تجاری، اداری، مسکونی، بیمارستان و را به بهترین شکل و با رضایت صد در صد شما عزیزان اجرا کند. برای اطلاع بیشتر از هزینه اجرای انواع دیوار جدا کننده ما تماس بگیرید.

قیمت دیوار جداکننده | لیست قیمت انواع دیوار جدا کننده

قیمت دیوار جداکننده به عوامل مختلفی وابسته است. برای اطلاع از قیمت دیوار جدا کننده شیشه ای، قیمت دیوار جداکننده کناف، قیمت دیوار جداکننده دکوراتیو، قیمت دیوار جداکننده متحرک، دیوار جداکننده پذیرایی، دیوار جداکننده حیاط، دیوار جداکننده ارزان، دیوار جداکننده چوبی، دیوار جداکننده تزیینی، دیوار جداکننده دکوراتیو، دیوار جداکننده پی وی سی و انواع دیوارهای کناف با ما تماس بگیرید.

 

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print

سؤالات پر تکرار درباره دیوار جداکننده

بله. لازم است در فضاهای مرطوب از دو لایه صفحه MR یا FM با ضخامت ۱۲.۵ میلی متر با استادگذاری ۶۰ سانتی متر و عایق رطوبتی ایزوگام یا قیروگونی استفاده شود. به عنوان ساختار جایگزین، از یک لایه ورق MR یا FM با ضخامت ۱۸ میلی متر یا یک لایه ورق MR یا FM با ضخامت ۱۲.۵ یا ۱۵ میلی متر با استادگذاری ۴۰ سانتی متر همراه با عایق مایع بکار رونده کی پلاس (عایق آبی) می توان استفاده کرد.

ساختارهای ساخت و ساز خشک بر اساس کاربرد و محل اجرا متنوع هستند. اگرچه ساختارهای (سقف کاذب یکپارچه، دیوارپوششی و محافظت تیر و ستون در برابر حریق) در آزمایشگاه های آلمان مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته اند و دارای تأییدیه داخلی کناف ایران هستند، اما فقط ساختار دیوار جداکننده کناف مورد بررسی و آزمایش بخش آتش مرکز تحقیقات اداره مسکن و شهرسازی قرار گرفته و نهایتاً تأییدیه سازمان آتش نشانی را دریافت نموده است.

بله، بر اساس استانداردهای بین المللی برای متعادل سازی اختلاف بین اندازه کاشی‌ها و جابجایی ها، اجرای بند (درزگیری) بین کاشی ها ضروری است. بر مبنای استانداردهای بین المللی توصیه می شود اجرای بند کاشی به مقدار 3 برابر مقدار تغییر ابعاد کاشی اعمال شود.

برچسب ها

 

دیوار جداکننده ارزان قیمت، دیوار جداکننده با کناف، دیوار جداکننده راهرو، دیوار جداکننده اتاق، دیوارهای جداکننده ارزان، دیوار جدا کننده متحرک، قیمت دیوار جداکننده چوبی، قیمت دیوار جداکننده ارزان، دیوار جداکننده آشپزخانه و پذیرایی، جداکننده ها در معماری، انواع دیوار جداکننده کناف، دیوارهای جداکننده پیش ساخته، قیمت دیوارهای جداکننده متحرک، مدل دیوار جداکننده پذیرایی، دیوار قابل جابجایی، انواع دیوارهای جداکننده، قیمت دیوار جداکننده با کناف، pvcدیوار جداکننده، قیمت دیوار جدا کننده متحرک، اتاق پذیرایی دیوار جدا کننده دکوراتیو، قیمت دیوار کاذب متحرک، دیوار جدا کنند تزیینی، دیوار جدا کننده ارزان، قیمت دیوار جدا کننده متحرک، جدا کننده های معماری، دیوارهای جداکننده پیش ساخته، دیوارهای جدا کننده پیش ساخته

 

5/5